Повратак на врх

Пројекат ЕУ за Србију – Подршка Високом Савету судства

„Пројекат ЕУ за Србију – Подршка Високом Савету судства, финансиран од стране Европске уније и имплементиран од стране ГИЗ (Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit GmbH)”

ЦИЉ ПРОЈЕКТА - Пројекат има за циљ да допринесе напретку система правосуђа у Србији и владавине права у складу са захтевима за придруживање ЕУ. 

ПРИОРИТЕТИ

  • Оснаживање независности, одговорности и транспарентности правосуђа у Републици Србији
  • Јачање капацитета Савета (и његових радних тела) у кључним областима Уставом и законом утврђених надлежности
  • Јачање капацитета Административне канцеларије Савета (Канцеларија) за пружање ефективне и ефикасне стручне, административно-техничке и друге подршке Савету
  • Подршка реализацији циљева и задатака Савета дефинисаних у стратешким документима за реформу правосуђа и Поглављу 23 преговарачког процеса са ЕУ

СВРХА ПРОЈЕКТА - Јачање капацитета у кључним надлежностима Савета укључујући:

а) унапређење управљачких вештина особља Савета,

б) развијање механизама за развој каријере судија,

ц) побољшање финансијског управљања / планирања буџета,

д) побољшање ефикасности дисциплинског поступка

ОЧЕКИВАНИ РЕЗУЛТАТИ

  • Унапређена организациона структура и радни процеси Савета, његових радних тела и Канцеларије 
  • Унапређени пословни процеси и капацитети запослених у Канцеларији у вези са финансијским управљањем, буџетским планирањем, извештавањем и надзором над буџетским средствима
  • Ефективно спроведени механизми за каријерни развој у правосуђу
  • Унапређене процедуре и капацитети Савета за ефективно управљање дисциплинским поступком
Повратак на врх

Европска мрежа судских Савета

Повратак на врх

USAID

Сарадња између Агенције Сједињених Америчких Држава за међународни развој (USAID) и Високог Савета судства (Савет) почела је још 2010. године, када је потписан Меморандум о сарадњи. Од тада, USAID преко Програма поделе власти (SPP) сарађује са Саветом, а меморандум дефинише подршку у изградњи капацитета за самосталну припрему предлога буџета и управљање финансијским пословањем судског система, повећању степена јавности рада и квалитетнијем дугорочном планирању. 

USAID-ов Програм поделе власти је усмерен на пружање помоћи Савету да успостави буџетску независност и повећа степен јавности рада судске гране власти. У складу са Националном стратегијом реформе правосуђа, USAID је помогао је Савет-у да преузме своја овлашћења која се односе на буџет, финансије и планирање у судству. У сарадњи са Саветом, израдјен је Стратешки план Савет и Комуникациона стратегија чији је циљ да помогну судству у изради дугорочних планова, повећању транспарентности и успешнијем представљању резултата рада у јавности. 

USAID-ов Програм поделе власти је Савету и судовима обезбедио инструменте којима је аутоматизован поступак припреме буџета и управљања финансијама. Нови Информациони систем за планирање и управљање буџетом (BPMIS) Савету је дао могућност да боље планира и преговара у вези са ресурсима који су му неопходни за рад, али и да на праведнији начин додељује средства. Уз то, USAID-ов СПП помогао је у изради пет оперативних процедура које служе за боље планирање и извршавање буџета Савет-а: Процедура за израду финансијских планова, Директива о финансијском пословању, Директива о буџетском рачуноводству и финансијском извештавању, Директива о попису финансијске имовине и обавеза, и Директива о унутрашњој финансијској контроли и интерној ревизији. 

USAID такође је развио два додатна модула којима се јача аналитички и управљачки капацитет Савет-а: Извештај о стању средстава и модул Профил суда. Извештај о стању средстава пружа податке о томе на који начин судови извршавају своје буџете, а Високи Савет судства може да их употреби како би отклонио недостатке у раду или за ребаланс финансијских планова у циљу оптималног искоришћавања расположивих средстава. Профили судова садрже податке који се односе на људске ресурсе, обим посла, судске зграде и опрему свих судова у Србији. Ова јединствена база података пружа могућност за спровођење свеобухватних анализа стања у судству. 

USAID је помогао Савет-у и у изради Комуникационе стратегије, коју је Савет усвојио 2013. године. Стратегија дефинише унутрашњу, спољну и кризну комуникацију Високог Савета судства и пружа смернице судовима и Савету у вези са њиховим свакодневним радом. У оквиру активности бољег представљања рада у јавности, USAID и Савет заједно су направили и пустили у рад нови вебсајт Савета, који ће помоћи да јавност стекне бољи увид у рад Високог Савета и судова.

Повратак на врх

ОЕБС

Од њеног оснивања 2001. године, један од приориотета Мисије ОЕБС-а у Србији била је и реформа правосудног система. Главна усредсређеност Мисије ОЕБС-а је била на развијању законодавства у складу са међународним стандардима и најбољом праксом, јачање правосудних институција и независности судија.
Пре оснивања Високог Савета судства (Савет), Мисија ОЕБС-а је пружала помоћ Влади Србије у припреми законског оквира за стварање и функционисање Савета. Мисија ОЕБС-а пружа подршку Савет-у од његовог оснивања 2010. године.
Мисија ОЕБС-а у Србији се у својој сарадњи са Високим Саветом судства фокусира на две области: јачање независности правосуђа и успостављање ефикасног система одговорности за судије. То у пракси значи пружање подршке изградњи капацитета дисциплинских органа и помоћи за успостављање транспарентног и објективног система за вредновање рада судија.

Подршка изградњи капацитета дисциплинских органа: Дисциплински тужилац и Дисциплинска комисија

Високи Савет судства је 2010. године, уз подршку Мисије ОЕБС-а, усвојио правилник који регулише дисциплински поступак. Након именовања дисциплинских органа, Мисија ОЕБС-а је за дисциплинског тужиоца и чланове Дисциплинске комисије организовала обуку, студијске посете и састанке са дисциплинским органима у земљама Југоисточне Европе. Мисија ОЕБС-а је такође подржала дисциплинског тужиоца у промотивним активностима са циљем да се подигне свест грађана и судија о улози дисциплинског тужиоца као и о природи и врсти дисциплинских прекршаја. У складу са тим, Мисија ОЕБС-а је одштампала и дистрибуирала промотивне брошуре свим прекшрајним, основним и вишим судовима у Србији.

Подршка развоју система за вредновање рада судија

Мисија ОЕБС-а је 2012. и 2013. године пружила помоћ Савет-у у писању правнилника за вредновање рада судија и председника судова. Мисија ОЕБС-а је потпомогла рад радних група које су имале задатак да напишу правилник, дала је стручне коментаре на нацрт правилника и организовала је стручне расправе широм Србије.
Мисија ОЕБС-а веома је посвећена наставку сарадње са Високим Саветом судства, нарочито у промовисању међународних стандарда у вези са независношћу судија, њиховим именовањем и напредовањем.

Повратак на врх

ТВИНИНГ ПРОЈЕКАТ ЕУ

“Jaчaњe кaпaцитeтa Висoкoг сaвeтa судствa и Држaвнoг вeћa тужилaцa”

Кao штo je нaвeдeнo у Нaциoнaлoj стрaтeгиjи зa рeфoрму прaвoсуђa (2013-2018), jeдaн oд кључних прeдуслoвa зa успeшнo функциoнисaњe прaвoсуђa je кoнтинуирaнo унaпрeђивaњe кaпaцитeтa Савет-a и ДВT-a -  кao oргaнa кojи гaрaнтуjу нeзaвиснoст и сaмoстaлнoст судoвa и судиja, кao и сaмoстaлнoст jaвних тужилaцa и зaмeникa jaвних тужилaцa – кaкo би сe oмoгућиo eфикaсaн трaнсфeр њихoвих нaдлeжнoсти, кoje су им пoвeрeнe Устaвoм и зaкoнимa нa снaзи.

У склaду сa рeaлним пoтрeбaмa дa сe нaстaви jaчaњe институциoнaлних и прoфeсиoнaлних кaпaцитeтa Савета-a и ДВT-a, a у склaду сa стрaтeшким смeрницaмa дaтим у нoвoусвojeнoj Нaциoнaлнoj стрaтeгиjи зa рeфoрму прaвoсуђa (2013-2018), oвaj твининг прojeкaт финaнсирaн oд стрaнe EУ je oсмишљeн дa ojaчa укупнe кaпaцитeтe Висoкoг сaвeтa судствa и Држaвнoг вeћa тужилaцa Рeпубликe Србиje, кaкo би сe исплaнирaлe и спрoвeлe нeoпхoднe рeфoрмe, у прoцeсу усaглaшaвaњa српскихпрoписa сa прaвним тeкoвинaмa EУ.

Институциje- кoрисници:

  • Висoки сaвeт судствa Рeпубликe Србиje
  • Држaвнo вeћe тужилaцa Рeпубликe Србиje
  • Mинистaрствo прaвдe Рeпубликe Србиje

Пaртнeри из EУ:

Вoдeћe институциje из пaртнeрских држaвa члaницa:

  • Глaвнo тужилaштвo Шпaниje
  • Висoки сaвeт судствa Шпaниje

Oстaлe институциje из пaртнeрских држaвa члaницa:

  • Mинистрaствo прaвдe, трaнспaрeнтнoсти и људских прaвa Грчкe

Aдминистрaтивнoи финaнсиjскo упрaвљaњe:

  • Meђунaрoдни и ибeрo-aмeрички фoнд зa упрaву и jaвнe пoлитикe (ФИИAПП)
  • Eврoпски цeнтaр зa jaвнo прaвo (EПЛЦ)

Нaручилaц:

Сeктoр зa угoвaрaњe и финaнсирaњe прoгрaмa из срeдстaвa EУ (ЦФЦУ), Mинистaрствo финaнсиjaРeпубликe Србиje

Финaнсирa: Eврoпскa униja

Врeднoст прojeктa: 2,000,000 EУР

Oблaст: Рeфoрмa прaвoсуђa

Пeриoд имплeмeнтaциje: Сeптeмбaр 2015 - Сeптeмбaр 2017

Глaвни циљeви

Oвaj прojeкaт имa зa циљ дa дoпринeсe нaпрeтку у oблaсти oргaнизaциoнe структурe и пoслoвних прoцeдурa Савет-a и ДВT-a, кoje су знaчajнe зa извршaвaњe дужнoсти oвих oргaнa, кao и jaчaњу њихoвих кaпaцитeтa рaди бoљeг извршaвaњa спeцифичних aдминистрaтивних зaдaтaкa, кao штo су стрaтeшкo и буџeтскo плaнирaњe, упрaвљaњe људским рeсурсимa, упрaвљaњe прojeктимa и интeрнa рeвизиja. Прojeкaт ћe тaкoђe бити усмeрeн нa jaчaњe кaпaцитeтa oвих oргaнa у пoслoвимa врeднoвaњa и нaпрeдoвaњa судиja, jaвних тужилaцa и зaмeникa jaвних тужилaцa, нa jaчaњe њихoвих кaпaцитeтa зa спрoвoђeњe дисциплинских пoступaкa, нa aктивнoсти у вeзи сa Eтичким кoдeксoм, кao и нa унaпрeђивaњe oднoсa сa цивилним друштвoм.

Рeзултaти прojeктa

Рeзултaт 1 –Унaпрeдити интeрну oргaнизaциjу Aдминистрaтивних кaнцeлaриja Савет-a и ДВT-a

Кoмпoнeнтa A –Унaпрeдити интeрну oргaнизaциjу Aдминистрaтивних кaнцeлaриja Савет-a и ДВT-a

Кoмпoнeнтa Б –Aнaлизa пoтрeбa прoфeсиoнaлних eдукaциja

Кoмпoнeнтa Ц –Унaпрeдити aдминистрaтивну кoнтрoлу нaд судoвимa и jaвним тужилaштвимa

Кoмпoнeнтa Д –Успoстaвљaњe прoaктивнoг oднoсa сa интeрeсним групaмa и цивилним друштвoм

Рeзултaт 2 –Унaпрeдити прoцeс врeднoвaњa и унaпрeђивaњa судиja и jaвних тужилaцa

Кoмпoнeнтa A –Унaпрeдити прoцeс и прoцeдурe рeгрутaциje, врeднoвaњa и унaпрeђивaњa судиja и jaвних тужилaцa

Кoмпoнeнтa Б –Aжурирaти eвидeнциje Цeнтрaлнoг систeмa зa упрaвљaњe људским рeсурсимa

Рeзултaт 3 –Унaпрeдити мeхaнизмe зa дисциплинску oдгoвoрнoст судиja и jaвних тужилaцa

Кoмпoнeнтa A –Унaпрeђивaњe мeрa дисциплинскe oдгoвoрнoсти зa судиje и jaвнe тужиoцe

Кoмпoнeнтa Б –Пoсeбaн фoкус нa Eтички кoдeкс и aктуeлнe зaкoнскe oквирe

Кoмпoнeнтa Ц – Унaпрeђивaњe инфoрмaтичкe бaзe пoдaтaкa

Имплeмeнтaциja

Кaкo би сe oствaрили нaвeдeни циљeви, стручњaци из шпaнскoг Глaвнoг тужилaштвa и Висoкoг сaвeтa судствa и грчкo Mинистaрствo прaвдe, зajeднo сa кoлeгaмa из Висoкoг сaвeтa судствa и Држaвнoг вeћa тужилaцa Рeпубликe Србиje ћe oргaнизoвaти низ сaстaнaкa, рaдиoницa, eдукaциja, кoнфeрeнциja и студиjских пoсeтa.

Aктивнoсти прojeктa ћe oмoгућити трaнсфeр дoбрих прaкси из Eврoпскe униje, дрaгoцeнoг искуствa и стручнoг знaњa измeђу судских и институциja тужилaштaвa држaвa EУ и институциja кoрисницa из Рeпубликe Србиje.

 

Повратак на врх

Подршка жртвама и сведоцима кривичних дела у Србији

www.podrskazrtvama.rs
Повратак на врх

Правосудна конференција у Бангкоку

У оквиру „Пројекта за јачање капацитета Високог Савета судства“, финансираног од стране USAID који спроводи удружење „4 Digits Consulting – подршка правосуђу и јавној управи“, председник Високог Савета судства и Врховног касационог суда, судија Драгомир Милојевић, судија Врховног касационог суда, гђа Снежана Андрејевић и секретар Високог Савета судства, гђа Мајда Кршикапа учествовали су на конференцији „World Judiciary Transformation Framework & The Metrics for Measuring Performance“ која је одржана 18. и 19. августа у Бангкоку, Тајланд.

Циљ конференције је био успостављање и одржавање континуираног дијалога између правосудних система у сврху јачања размене искустава о најбољој пракси у погледу измена у судству и ефикасности судства. Конференција је пружила значајне погледе на то како се информационе технологије користе од стране других земаља за уједначавање пословних процеса и повећање ефикасности и транспарентности у судским поступцима.

Секретар Високог Савета судства, гђа Мајда Кршикапа, је одржала уводну презентацију, чиме је учесницима пружен преглед тренутних активности у правосуђу Србије у погледу смањења броја старих предмета, као и активности које се односе на јачање капацитета Високог Савета судства, уз подршку USAID и удружења „4 Digits Consulting“. Гдин Димитрије Шујерановић, експерт у удружењу „4 Digits Consulting“, водио је панел дискусију, на којој су учесници конференције поделили своје ставове и искуства у погледу активности које се односе на процесе управљања и аутоматизације у сектору правосуђа.

Као закључак конференције, гдин Брајан Грин (Brian Green) из фирме „Justice AV Solutions“, реномиране америчке фирме која се бави аудио и видео снимањем судских процеса, уручио је председнику Драгомиру Милојевићу један од њихових уређаја за аудио снимање седница. Овај уређај ће бити инсталиран у Високом Савету судства и повезан са будућим системом за управљање предметима Савета, који развија и имплементира удружење „4 Digits Consulting“ у оквиру „Пројекта за јачање капацитета Високог Савета судства“, финансираног од стране USAID.